Žiūronai

Žiūronai – nuostabus optinis prietaisas, leidžiantis mums iš toli pažvelgti į nutolusius objektus. Tai nepakeičiama įranga daugelyje sričių: astrologijoje, ornitologijoje, medžioklėje ir kt. Taip pat žiūronai yra puikus įrankis vertinantiems gamtos grožį ir norintiems juo pasimėgauti.

Žiūronų įvairovė tiesiog pribloškia, tad kiekvienas gali rinktis pagal asmeninius poreikius. Šie optiniai prietaisai skiriasi savo funkcionalumu, dizainu ir pritaikymo sritimi. Profesionaliam naudojimui skirti žiūronai pasižymi geriausiomis savybėmis, patogumu ir santykinai mažu svoriu.

Žiūronai - kas tai?

Žiūronai yra optinis prietaisas, skirtas stebėti tolimus kūnus ar reiškinius. Jie plačiai naudojami įvairiose srityse nuo astronomijos, kur naudojami itin galingi prietaisai, iki medžioklės ar laisvalaikio. Žiūronai gali būti įvairaus dydžio, formos, pasižymi skirtingomis savybėmis bei techninėmis charakteristikomis.

Žiūronų veikimo principas paremtas šviesos lūžio ir refleksijos principu. Šiuose prietaisuose naudojami lęšiai ir prizmės, kurie sutelkia šviesą ir suteikia išplėstinį vaizdą. Tai svarbiausi žiūronų elementai, todėl jų kokybė bei parametrai lemia ir tai, kiek kartų galėsite vaizdą priartinti, ir kokia bus jo kokybė.

Nuo ko priklauso žiūronų kaina?

Žiūronų kainai įtakos gali turėti įvairūs veiksniai: gamintojas, prekių ženklas, dizainas ir kt. Vis dėlto bene labiausiai kainą lemia žiūronų techninės galimybės. Jos apibrėžiamos priartinimu ir lęšių skersmeniu, pavyzdžiui, 8x56, 10x42 ar 10x50 (pirmasis skaičius parodo, kiek kartų žiūronai priartina objektą, o antrasis – lęšių skersmenį).

Nedideli kompaktiški žiūronai įprastai yra kainuoja pigiau, tačiau iš jų nereikia tikėtis didelio artinimo ar itin ryškaus vaizdo. Antra vertus, nedidelį binoklį turėti, pavyzdžiui, medžioklėje, gali būti išties naudinga, o ir nešiotis jį nebus sunku.

Kokie žiūronai yra tinkamiausi medžioklei?

Medžioklei skirti žiūronai, kurie pasižymi puikiomis savybėmis. Jie ne tik priartina objektą daugybę kartų, bet ir suteikia puikų regėjimo lauką, užtikrina gerą kontrastą. Profesionaliausi ir geriausi žiūronai medžiotojams taip pat pasižymi puikiu šviesos pralaidumu ir gali būti naudojami bet kuriuo paros metu, yra atsparūs vandeniui, apsaugoti nuo rasojimo ir itin patvarūs. Medžioklėje reikalingas įvairus inventorius, tačiau viską tenka nešti ant savo pečių, todėl rinkitės kuo lengvesnius, kompaktiškus žiūronus.

Antra vertus, medžioklei skirti žiūronai puikiai suderina funkcionalumą su stiliumi. Dažniausiai medžiokliniai žiūronai yra maskuojančių atspalvių, padengti aplinkos veiksniams atsparia danga ir patogūs naudoti. Gamintojai siūlo modernius, tačiau paprastus dizainus, nes medžiojant svarbiausias yra žiūronų funkcionalumas.

Kokie yra žiūronų tipai?

Pagal pritaikymą ir savybes žiūronai gali būti skirti tam tikrai sričiai: ornitologiniai, medžiokliniai, pramoginiai, jūriniai ir kt. Žiūronų pritaikymo sričių gali būti labai daug, o tarpusavyje jie skiriasi savo charakteristikomis ir kai kuriomis savybėmis. Be to, daugelis žiūronų yra universalūs ir gali būti naudojami įvairioms paskirtims.

Klasifikuojant pagal bendrąsias savybes, galima išskirti šiuos žiūronų tipus:

Universalūs žiūronai artina vaizdą kelis kartus ir tinka įvairioms paskirtims: laisvalaikiui, artimai medžioklei, teatrui ar kt.

Profesionalūs žiūronai dažnai yra skirti konkrečiai paskirčiai ir pasižymi geresnėmis optinėmis savybėmis. Jie gali artinti vaizdą daugybę kartų, būti skirti naudojimui tiek dieną, tiek naktį.

Žiūronai su tolimačiu yra labai naudingi ir praktiški, nes leidžia ne tik stebėti toli esantį objektą, bet ir nustatyti atstumą iki jo. Šio tipo žiūronai yra naudojami medžioklėje, jūroje, ornitologijoje, gamtos stebėjimų metu.

Naktinio matymo žiūronai leidžia stebėti objektus tamsoje, naktį, kai šviesos šaltiniai yra riboti. Šie žiūronai yra pritaikyti jautriai reaguoti į silpnus šviesos šaltinius ir tamsoje leidžia pamatyti daugiau, nei gali žmogaus akis. Šio tipo žiūronai taip pat yra itin plačiai naudojami medžioklėje, ornitologijoje, apsaugoje, karyboje.