Pneumatiniai šautuvai / ginklai

Pneumatiniai ginklai šoviniui išstumti naudoja pneumatinį mechanizmą. Nors jie laikomi mažiau pavojingais, būtina elgtis atsargiai ir laikytis taisyklių, nes neteisingai naudojamas net ir orinis ginklas yra labai pavojingas. Šio tipo šautuvai yra naudojami sportui, laisvalaikiui, treniruotėms. Pneumatika užtikrina ginklo tikslumą, ergonomiją ir platų pritaikymą.

Mažesnio kalibro ginklai gali pramušti skylutę taikinyje, tam nereikia didelės galios. Tuo tarpu galingesni pneumatiniai šautuvai skirti užtikrinti, kad kulka pasieks taikinį su tam tikra energija, dažniausiai naudojamos kulkos, kurių diametras 5,5 mm ir didesnis.

Nors naudojamas tas pats principas, pagal sandarą pneumatiniai ginklai skiriasi. Jie gali būti spyruokliniai-stūmokliniai, angliarūgštiniai ir multikompresiniai. Priklausomai nuo mechanizmo, skiriasi ginklo užtaisymas ir šūvio kaina – kai panaudojama raumenų jėga, šūvis kainuoja pigiau.

Kaip išsirinkti sau tinkamiausią orinį šautuvą?

Orinių šautuvų asortimentas išties didelis, tad patogu su jų techninėmis galimybėmis susipažinti internetu – čia galima nesunkiai palyginti kelis panašius modelius. Rinktis reikia pagal tai, kokiu tikslu ginklą naudosite. Pramogai yra skirti mažesnės galios ginklai, o treniruotėms reikės didesnio kalibro – tai užtikrina sėkmingą šūvį, taikinys pasiekiamas su tam tikra energija.

Orinis ginklas puikiai tinka treniruotėms ir taiklumui lavinti, tai gali būti puiki priemonė pirmajai pažinčiai su ginklu, jo valdymu ir saugiu naudojimu. Savo išvaizda tokie ginklai primena tikrus, tad tai puiki mokymosi priemonė tiems, kurie domisi šaunamaisiais ginklais.

Ar reikalingas leidimas pneumatiniam ginklui?

Pagal šaunamąją galią pneumatiniai ginklai Lietuvoje gali būti priskiriami C kategorijai (didesnės nei 7,5 J galios) arba D kategorijai (iki 7,5 J galios). Nuo to, kokiai kategorijai ginklas yra priskiriamas, priklauso ir leidimo poreikis - C kategorijos ginklus galima įsigyti be leidimo.

Pneumatiniai (oriniai) šautuvai, kurių galia yra iki 7,5 J, priskiriami D kategorijos ginklams. Toks ginklas be leidimo gali būti įsigyjamas, tačiau asmuo privalo atitikti įstatymo numatytas sąlygas. Ginklą gali įsigyti ne jaunesnis nei 18 metų fizinis asmuo, o sportui – ne jaunesnis nei 16 metų asmuo, pateikęs reikalingus dokumentus. Nors D kategorijos ginklai yra parduodami be leidimo, juos būtina registruoti. Tai taip pat neatleidžia tokio ginklo savininko nuo atsakomybės ir įstatymo reikalavimų laikymosi. Pažymėtina, kad kai kuriais aspektais oriniai ginklai yra itin griežtai reglamentuojami, vienas jų – draudimas nešiotis pneumatinius ginklus.